ביטוח משכנתא השוואת מחירים השווה ביטוחים
מחשבון משכנתא ריבית הפריים

מהי ריבית בפריים

ריבית פריים במשכנתאריבית פריים היא הריבית הבסיסית שבה משתמשים הבנקים כאשר הם נותנים לנו את ההלוואה אותה אנו מבקשים. הריבית נגזרת בצורה מאוד ישירה מבנק ישראל והיא משמשת ככלי לחישוב בקרב הבנקים השונים. כאשר הבנק פועל להענקת הלוואות, הוא מתייחס גם לריבית הפריים, והקשר לבנק ישראל במקרה הזה הוא קשר ישיר. ללקוחות עם רמת סיכון שהיא נמוכה יותר מן הממוצע ניתן להעדיף את הריבית הזו, למרות שההעדפה היא להלוואות של עד 5 שנים, כלומר קצרות טווח.

ריבית פריים היא השכיחה ביותר

בכל יום שני האחרון של כל חודש נקבעת ריבית הפריים על ידי נגיד בנק ישראל, ומיד באותו השבוע, כאשר מגיע יום חמישי, הריבית מפורסמת על ידי הבנקים עצמם. הכל קורה במקביל לשינוי הריבית שמבצע באופן תדיר ושוטף בנק ישראל. ריבית פריים משתנה בהתאם לריבית של בנק ישראל, ואת זאת יכול להנגיד לשנות בכל יום נתון, מה שגוזר גם על ריבית הפריים את האפשרות להשתנות, למרות המדד שלה. ריבית פריים, במקרה הזה, כפופה בצורה מוחלטת לבנק ישראל, והבנקים האחרים פועלים בהתאם.

ריבית פריים קבועה להלוואה

אמנם ריבית הפריים משתנה מדי פעם, היא עדיין יכולה להישאר יציבה לאורך זמן. אם נהוג לחשב ריבית פריים לכל הלוואה קצרת טווח, או לטובת פיקדון, אותה ריבית פריים נשארת קבועה לאורך כל הזמן שבו ההלוואה עדיין בתוקף, או לאורך כל הזמן שבו לכל הפיקדונות יש עדיין את התקפות הרגילה שלהם. עדיין מדובר בריבית נמוכה ובסיסית, שמתאימה לסוג הזה של ההלוואות.

הריבית משתנה בהתאם להגדרת ההלוואה

יש את ריבית הפרים ויש המרווח. על ריבית הפריים לא ניתן להתמודד עם הבנק, מאחר וזו החלטה של בנק ישראל, אך יש את המרווח, והוא החלק שמתווסף לריבית על ידי הבנק המלווה. כאן ניתן לערוך משא ומתן עם הבנק עצמו, משום שלבנק יש את היכולת לשנות. אם מדובר במשכנתא מיועדת, שבה המרוח יהיה שלילי וישועבד נכס לטובת העניין, או הלוואה לכל מטרה, ששם המרווח יהיה חיובי דווקא, והבנק לא ידרוש בטחונות משמעותיים כלשהם, אלא יהיה גמיש יותר בעמדה שלו.

ההשפעה של ריבית פריים על המדדים האחרים

לא צריכה להיות השפעה של הריבית הזו על המדדים האחרים, ואם נלקחה משכנתא הצמוד למדד הצרכן, לריבית הפריים אין שום דרך להשפיע על ההחזרים ועל הריבית עצמה. חשוב להתייעץ עם איש מקצוע שיסביר בדיוק כיצד כל הלוואה יכולה להיות עם יכולות ההחזר הנוחות ביותר עבור כל אחד ואחת.

כאן תוכל למצוא מידע נוסף אודות משכנתאות ואודות השפעות הריבית על הלוואת המשכנתא.

קבל הצעה לביטוח


מחשבון משכנתא

 
סכום ההלוואה
ריבית שנתית %
מספר השנים Years
 
מספר תשלומים
תשלום חודשי

הצעת מחיר לביטוח חיים