ביטוח משכנתא השוואת מחירים השווה ביטוחים
מחשבון משכנתא הלוואת המשכנתא

שינוי במשכנתא - בנק ישראל

שינויים במשכנתא בנק ישראלהחל מה 5 במאי 2011 יכנסו לתוקפן הוראות השעה של בנק ישראל הנוגעות להיקף ואופן מתן המשכנתאות על ידי הבנקים השונים ללווי המשכנתאות לדיור.  אנו ננסה לפשט עבורכם את השינויים שיקרו, על מי הם ישפיעו, מהן הסיבות לכך ובאיזה אופן.

 

מה אמור לקרות ב 5 במאי?

החל מה - 5 במאי, למעשה כל הלוואות משכנתא חדשה שתקבל אישור עקרוני  לא תוכל לכלול יותר משליש ממרכיבה בריבית משתנה. כל שאר ההלוואה תהיה חייבת בריבית קבועה ולא צמודה לפריים - החשש של בנק ישראל הינו כי עם עליית הריבית ועליות הריבית הצפויות במשק לא יוכלו משקי הבית להחזיר את ההלוואות אותן נטלו - לכן מבקש בנק ישראל כי הלווה ידע מהיום הראשון, כמו גם, הבנק מהוא ההחזר הראלי אותו ישיב לבנק.

מה עם הלווים שכבר לקחו הלוואה במסלולי ריבית משתנה?

בנק ישראל מודאג גם מלווים שנטלו הלוואת משכנתא אשר רכיב הריבית המשנה שבה הינו יותר משליש ותכוון להוציא מכתבי אזהרה לאותם לווים על מנת להתריע בניהם על הסכנות הצפויות להן באם ימשכיו להשאר באותו מסלול משכנה עם עליית הריבית הצפויה.  

זמן ההחזר של המשכנתא

כאמור, משכנתא היא הלוואה גדולה מאוד, שמגיעה גם לסכומים של מאות אלפי שקלים ואף יותר, וצריך לחלק את ההחזר על תקופת זמן נוחה יחסית, והממוצע עומד על 15 שנה, פחות או יותר, ובהחלט אפשר גם יותר, אך מי רוצה להיות חייב לבנק במשך יותר מ-30 שנה. כאשר מחזירים את המשכנתא, מחזירים גם את הקרן, כלומר את סכום ההלוואה, וגם את הריבית שצריך לתת לבנק כעמלה על ההלוואה עצמה.

האם בנק ישראל מעודד את נוטלי המשכנתאות לשנות מסלול

בנק ישראל בהחלט מודאג ממצבם של רוכשי הדירות כתוצאה מעליות הריבית והחשש הגדול הוא כי עם עליית הריבית תחול עליה מספר משקי הבית שיגיעו לחדלות פרעון. נגיד בנק ישראל אף התבטא בנושא והסביר כי במצב שבו 0.5 אחוז מנוטלי המשכנתאות יגיעו לחדלות פרעון מצבנו יהא כשל אירלנד.

לכן בנק ישראל בהחלט מעודד את נוטלי המשכנתאות לבחון מחדש את יכולות ההחזר החודשי הראלי שלהם ולבחון אלטרנטיבות נוספות ומסלולי משכנתא ראליים יותר ומסוכנים פחות.

קבל הצעה לביטוח


מחשבון משכנתא

 
סכום ההלוואה
ריבית שנתית %
מספר השנים Years
 
מספר תשלומים
תשלום חודשי

הצעת מחיר לביטוח חיים